COUNTRY DANCE WEEKEND
JASANA BONUŠE
&
The ECTA Contra Dance Convention

Traditional American Contra, Square and Country Dances

11.10. - 13.10.2024

We have a wonderful selection of experienced callers!
Dances are taught in Czech and English.

Bev Bernbaum – Canada
Carol David-Blackman – DE (ECTA)
Meike Beyen – DE (ECTA)
Marcus Igla – DE (ECTA)
Gerhard Kamm – DE (ECTA)
Jörg Mehlhase – DE (ECTA)
David Dvořák – CZ (ECTA)
Jitka Bonušová – CZ
Jan Pumpr – CZ

Dear dancers,
We invite you to join us at the Jasan Bonuš Country Dance Weekend in Prague from 11 – 13  October 2024.
The dance weekend, organized in memory of Jasan Bonuš – the founder of the Country dance movement in Czechoslovakia, has taken place every other year since 1993.
Our main contra and square dance caller will be Bev Bernbaum from Canada. We are honored to be joined by callers and dancers from the European Callers and Teachers Association (ECTA).

Since the festival (if you’re american, think “dance weekend”) occurs at the end of a two-week-long dance and tourist trip in Czechia, approximately 30 dancers from the United States will join us. In past years, there have been approximately 200 dancers from the Czech Republic and a handful of dancers from across Europe, including but not limited to representation from Germany, Denmark and Austria. Dances are taught in both Czech and English.

The program will run in two halls simultaneously. We believe that everyone will find something special. On Saturday evening we will dance to live music.

We look forward to meeting you on the dance floor.

Jitka Bonušová and Jan Pumpr

Program draft

Friday, October 11

18:00 – 20:30 registration
20:30 – 23:00 opening dance with  Bev Bernbaum and Jitka Bonušová

Saturday, October 12

​09:00 – 12:30 dance classes in two dance halls
12:30 – 14:30 lunch break
14:30 – 17:30 dance classes in two dance halls
The ECTA Contra Dance Convention will be held in one of the dance halls, everyone is welcome .

19:30 – 23:00 evening dance with all callers and live music, dance group performances during the breaks

Sunday, October 13

09:00 – 11:15 dance classes in two dance halls
11:30 – 12:30 all callers and dancers together

All events take place in Sokol hall in Prague. No need to bring a dance partner.
Detailed program will be downloadable as a PDF here during spring 2024.

Language

The evening dances will be taught in English and Czech (some callers are able to call in both at the same time, otherwise we have volunteer translators who do an excellent job translating from either English to Czech, or the other way around).

Location

All events take place in the Sokol building (Žitná street 42, Praha 2) in the center of Prague, close walking distance from the I.P. Pavlova subway station. Please note that street shoes are not permitted past the changing rooms (separate changing rooms are available for men and women).

Transport

The dance hall is a 4-minute walk from the I. P. Pavlova station.
If you arrive by train, buy a ticket for the subway and take the C line (direction Háje) two stops to I. P. Pavlova station.
If you arrive by plane, we highly recommend that you use an official taxi – ask the dispatcher in front of the arrival hall. The price to the hall should be around 800 CZK per ride. You can pay by cash or credit card.
Parking is very difficult to find in Prague. If you have a car, we recommend parking in the Park+Ride at the Prague Congress Center (GPS: 50.0607308N, 14.4280300E).  It’s easy to take the subway one stop to the I. P. Pavlova station. If you decide to park on the street instead, pay attention to the sign colors — because Blue zones are only for residents (even on nights and weekends). Purple zones are hourly paid parking – pay until 20:00 on Friday, weekend parking is free. If you are interested where to find these purple zones, look to this map.

Accommodation

Prague is a very busy tourist city, even in October. There are many accommodation possibilities in the area. We recommend that you book a room as soon as possible. Google maps is a good resource to read comments about hotels and pension houses in the neighborhood.
Our local recommendations:
Hotel Luník, about an 8- to 10-minute walk from the dance hall.
Hotel Legie, a little less expensive but still a good option (5-minute walk).
Březina Pension, a 7-minute walk.
There are hostels available nearby, check hostelworld.com or google for options.
For those looking for the least expensive option, pack your sleeping bag and sleeping pad and stay at the dance hall. It costs 6 USD or EUR per person night — a price that cannot be beat! There are changing rooms with showers for men and women, and you only have to leave the building for meals.

Dress (clothing and shoes)

ATTENTION: No outside walking/street shoes are allowed on the dance floors. Everyone is required to change shoes prior to entering the dance halls (there are lockers available for street shoes, clothing, & small bags). The dance halls have wooden floors and we must be careful to protect them from damage.
No special clothing is required for the dance classes. We recommend that you wear comfortable clothing that does not restrict movement. More formal Country Dance style clothing is encouraged for the Saturday evening dance with live music, but it is not required.

Meals

Food is not provided or available at the dance hall. There are many options near the hall – everything from fancy restaurants, grocery stores and cheap eats. If you want to enjoy a special meal out, we recommend calling and booking a table in advance. In this case, Google maps is a good resource again.

Prices

Full Weekend (Complete program starting on Friday evening and ending on Sunday at noon — includes classes and evening dances)

Regular adult ticket: 890 CZK (36 USD/EUR)
Stay in Sokol hall: 120 CZK/night (6 USD/EUR)
Bring your own sleeping bag and pad, towel, etc.

Festival01

Our dance halls

Hall A
Hall B

Registration and payment

To register, fill out and return the form below before September 20, 2024. Payment due at the door in cash (CZK, USD, EUR are all accepted).

contact:
Dvorana
Generála Janouška 36
198 00 Praha 9
Phone: +420 – 608 889 304
E-mail: dvorana@dvorana.cz

COUNTRY DANCE FESTIVAL
JASANA BONUŠE

14.10. - 16.10.2022​

Poprvé v historii festivalu budeme mít 5 lektorů z USA a z Kanady!!

David Millstone USA
David Smukler USA
Marcie Van Cleave USA
Carol David-Blackman USA/D
Bev Bernbaum Kanada
Bonušová Jitka CZ
Pumpr Jan CZ

Milí přátelé, tanečníci,
je to neuvěřitelné, ale poslední festival jsme pořádali v roce 2018. Chystaný ročník 2020 jsme museli kvůli pandemii Covidu zrušit. Letos festival pořádáme a věříme, že nám v tančení nic nezabrání. Opět vás  všechny srdečně zveme na Country Dance Festival Jasana Bonuše! Jako každý rok i tentokrát přijede caller David Millstone z USA. Společně s ním by měl přijet i skvělý caller David Smukler. A to není všechno, z USA dorazí i vám již dobře známá Marcie Van Cleave. Dále očekváme americkou callerku Carol David Blackman, která žije dlohodobě v Německu a z Kanady za námi přiletí paní Bev Bernbaum. Letošní program bude probíhat ve dvou halách současně a bude opravdu plný. Věříme, že si každý najde to svoje. V sobotu večer budeme mít k tanci živou hudbu. Pokud jste taneční skupina, přihlaste se do sobotní přehlídky skupin. Zveme také všechny dětské taneční soubory, přijeďte s dětmi dokázat, že country tančí i mladí tanečníci. Díky zvýšeným nákladům musíme i my zvednout účastnický poplatek. A není to díky účasti tolika zahraničních lektorů.  Přesto věříme, že si letošní výjimečný festival nenecháte ujít a přijede si do Prahy zatančit jako za dob minulých. Těšíme se na setkání s Vámi. Jitka Bonušová a Jan Pumpr.

Rámcový program festivalu

pátek 14. října

18:00 – 20:30 registrace účastníků v budově Sokola
20:30 – 23:00 zahájení a úvodní country tancování s Davidem Millstonem a Jitkou Bonušovou

sobota 15. října

​09:00 – 12:30 taneční lekce, souběžně ve dvou sálech
14:30 – 17:30 taneční lekce, souběžně ve dvou sálech
19:30 – 23:00 nesoutěžní přehlídka skupin, slavnostní country bál.

neděle 16. října

09:00 – 11:15 taneční lekce, souběžně ve dvou sálech
11:30 – 12:30 společné zakončení festivalu, odjezd

ZDE si můžete stáhnout detailní program festivalu ve formátu PDF. Pochopitelně bude k dispozici také na festivalu.

Místo konání, doprava

Festival bude opět v budově Sokola Pražského – Žitná 42, Praha 2. Díky tomu může být vše pod jednou střechou.
Doprava do místa festivalu není složitá. Je to v samotném centru Prahy a nejlépe se tam dostanete pěšky ze stanice metra I.P. Pavlova (linka C). Kdo se chystá přijet autem, bude to mít složitější, protože v centru Prahy je s parkováním problém a na většině míst jsou parkovací zóny. Modré použít nesmíte, oranžové znamenají placené stání. Mimopražským účastníkům tedy doporučujeme auta nechat na záchytných parkovištích na okraji Prahy a na místo festivalu dojet metrem.

Ubytování

Všichni účastníci festivalu mají možnost spát přímo v budově Sokola, na zemi ve vlastních lůžkovinách. K dispozici budou sprchy s teplou vodou.
Prosíme všechny účastníky, aby si nepletli účast na festivalu s výletem za nočním životem v Praze. Budova se bude vždy ve 24:00 zamykat. Otevírat se bude zase až ráno v 7:00. Pochopitelně v budově bude služba, která bude moci v případě náhlé potřeby otevřít. To se ale netýká návratu nočních tuláků z některého z pražských „kulturních“ zařízení. Těm, kteří plánují v pátek příjezd po 21:00 hod doporučujeme, aby v přihlášce uvedli předpokládanou hodinu příjezdu. Program i ubytování budete platit hotově při registraci.

Oblečení

Na taneční lekce volte pohodlné a vzdušné oblečení. Na večerní tancování doporučujeme slavnostní country oblečení.
Pozor! Pro vstup do tanečních sálů je podmínkou mít vhodnou obuv s měkkou podrážkou, ve které nebudete chodit venku. Proto doporučujeme taneční cvičky, nebo tenisky. Nikoli polobotky nebo lodičky. Tato povinnost platí i na večerní country bál. Organizátoři si vyhrazují právo vykázat účastníka v obuvi, která by mohla poškodit podlahu.

Stravování

V místě je značné množství restaurací v rozdílných cenových relacích i obchody s potravinami. Hromadné stravování např. ve školní jídelně nebude možné.

Ceny vstupného

základní účastnický poplatek 790 Kč
(účast na programu od pátku večera do neděle)
zlevněný účastnický poplatek 690 Kč
(děti do 10 let) 
ubytování ve vlastních lůžkovinách 120 Kč/noc
(vlastní spacák, karimatka)
vstupenka pouze na sobotní večer 190 Kč
(sobota od 19:30 do 23:00)

Festival01

Kde se bude tančit?

Fügnerův sál
Tyršův sál

Registrace a placení

Pro účast na festivalu je nutné vyplnit níže uvedenou přihlášku. Účastnický poplatek se hradí v hotovosti při příjezdu. Pokud je pro vás příjemnější platit bankovním převodem, pak si prosím pečlivě přečtěte následující řádky.

Pokud budete potřebovat, můžeme vám na platbu zaslat i fakturu. V takovém případě nám nezapomeňte napsat IČO případně DIČ organizace, která bude fakturu hradit.

Platby posílejte na účet 1411610297/0100. Jako variabilní symbol uveďte své telefonní číslo (9 číslic) – stejné číslo musíte také napsat do přihlášky. Jako specifický symbol uveďte číslo 14102022. Do zprávy pro příjemce uveďte svoje jméno. Díky tomu se nám budou příchozí platby lépe identifikovat. Děkujeme. Každou platbu, kterou obdržíme, vám potvrdíme e-mailem zpět. Pokud nemáte e-mail, uveďte telefonní číslo. Pokud vám platbu nepotvrdíme do týdne po jejím odeslání, prosíme, kontaktujte nás. Děkujeme.

kontakt:
Jitka Bonušová, Dvorana
Generála Janouška 36
198 00 Praha 9
telefon: 608 889 276
e-mail: dvorana@dvorana.cz